W związku z licznymi telefonami rodziców w sprawie zajęć dodatkowych, które nie są organizowane na terenie przedszkoli przez podmioty zewnętrzne, przedstawiamy stanowisko MEN w przedmiotowej sprawie, w której cyt.:

"W przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego jest realizowany, przygotowany przez nauczyciela, program wychowania przedszkolnego opracowany w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – Dz. U. z 2017 r., poz. 356 ze zm.).  (...) Podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu. Nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Wynika to z przepisów przytoczonego wyżej rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (…) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli – Dz. U. z 2019 r., poz. 502.

Ministerstwo Edukacji Narodowej niezmiennie stoi na stanowisku, że (...) jeśli rodzice chcą organizować zajęcia dla swego dziecka w sposób odmienny, niż proponuje to publiczne przedszkole, mogą wybierać między korzystaniem z edukacji przedszkolnej w krótszym wymiarze lub z ofert niepublicznych przedszkoli.

Dyrektor przedszkola nie może organizować zajęć dodatkowych podczas funkcjonowania przedszkola i wypełniania jego zadań statutowych, gdyż ten sposób uniemożliwiłby dziecku korzystanie z wychowania przedszkolnego do czasu powrotu jego rodziców z pracy.

Organizacja pracy polegająca na opuszczaniu przez dziecko oddziału przedszkolnego, w celu uczestniczenia w zajęciach dodatkowych i ponowny powrót do oddziału przedszkolnego, z punktu widzenia prawa oświatowego jest niewłaściwa, gdyż uniemożliwia zachowanie ciągłości prowadzenia procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, a ponadto budzi wątpliwości związane z zapewnieniem przez przedszkole bezpieczeństwa dziecku.
Równie niewłaściwa jest organizacja pracy polegająca na opuszczaniu przez dziecko oddziału przedszkolnego pod opieką firmy zewnętrznej (lub jej pracowników), w celu udziału w zajęciach dodatkowych i po ich zakończeniu powrót do oddziału przedszkolnego.

Jeśli rodzice chcą, by ich dziecko korzystało z zajęć dodatkowych, powinni zapewnić je po odebraniu dziecka z oddziału przedszkolnego".

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 52 ust. 13 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 754) publiczne przedszkola, szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi i inne formy wychowania przedszkolnego, nie mogą pobierać opłat innych niż opłaty ustalone m.in. zgodnie z ust. 1, 2, 12.

art-5370018_1280.jpg

Drodzy Rodzice,

serdecznie zapraszamy Państwa na zebrania grupowe inaugurujące rok szkolny 2024/2025 z nauczycielami oddziału zgodnie z poniższym harmonogramem:

I Żabki (3-latki) – środa, 4 września 2024, godz. 16:00

II Biedronki (4-latki) – czwartek, 5 września 2024, godz. 16:00

III Chmurki (5-latki) - piątek, 6 września 2024, godz. 16:00

IV Wiewiórki (6-latki) - środa, 4 września 2024, godz. 16:00

V Świerszcze (3-latki) - piątek, 6 września 2024, godz. 16:00

VI Malinki (4-latki) - czwartek, 5 września 2024, godz. 16:00

VII Niezapominajki (5-latki) – piątek, 6 września 2024, godz. 16:00

VIII Uszatki (6-latki) - czwartek, 5 września 2024, godz. 16:30

IX Słoneczka (6-latki) - czwartek, 5 września 2024, godz. 15:30

X Pszczółki (5-latki) - środa, 4 września 2024, godz. 16:00

XI – Motylki (4-latki) - czwartek, 5 września 2024, godz. 16:00

students g5d447a9cf 640

Drodzy Rodzice dzieci nowoprzyjętych

Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci nowoprzyjętych na zebranie organizacyjne z Dyrekcją Przedszkola,
które odbędzie się 14 sierpnia (środa) o godz. 16.00
 w dużej sali naszego przedszkola.
Informujemy, że w spotkaniu nie uczestniczą dzieci, prosimy o przybycie tylko osoby dorosłe.
Po spotkaniu odbędą się pierwsze zebrania z nauczycielami w grupach.
Prosimy o obecność.

Dni adaptacyjne dla dzieci trzyletnich odbędą się w dniach 27 - 29  sierpnia o godz. 16:00 (wtorek - czwartek).

coffee break g60146a296 640

Drodzy Rodzice,

Zgodnie z Uchawałą NR LXXXVI/1476/24 Rady Miasta Opola z dnia 25 kwietnia 2024 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Miasto Opole informujemy, iż od 1 września 2024r. wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, wynosi 1,44 zł za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu przekraczającą czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.

W załączeniu treść ww.Uchwały,
Prosimy o zapoznanie się z jeje treścią.

boys 286245 1280