W związku z licznymi telefonami rodziców w sprawie zajęć dodatkowych, które nie są organizowane na terenie przedszkoli przez podmioty zewnętrzne, przedstawiamy stanowisko MEN w przedmiotowej sprawie, w której cyt.:
"W przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego jest realizowany, przygotowany przez nauczyciela, program wychowania przedszkolnego opracowany w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej – Dz. U. z 2017 r., poz. 356 ze zm.). (...) Podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu. Nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Wynika to z przepisów przytoczonego wyżej rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego (…) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli – Dz. U. z 2019 r., poz. 502.
Ministerstwo Edukacji Narodowej niezmiennie stoi na stanowisku, że (...) jeśli rodzice chcą organizować zajęcia dla swego dziecka w sposób odmienny, niż proponuje to publiczne przedszkole, mogą wybierać między korzystaniem z edukacji przedszkolnej w krótszym wymiarze lub z ofert niepublicznych przedszkoli.
Dyrektor przedszkola nie może organizować zajęć dodatkowych podczas funkcjonowania przedszkola i wypełniania jego zadań statutowych, gdyż ten sposób uniemożliwiłby dziecku korzystanie z wychowania przedszkolnego do czasu powrotu jego rodziców z pracy.
Organizacja pracy polegająca na opuszczaniu przez dziecko oddziału przedszkolnego, w celu uczestniczenia w zajęciach dodatkowych i ponowny powrót do oddziału przedszkolnego, z punktu widzenia prawa oświatowego jest niewłaściwa, gdyż uniemożliwia zachowanie ciągłości prowadzenia procesu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego, a ponadto budzi wątpliwości związane z zapewnieniem przez przedszkole bezpieczeństwa dziecku.
Równie niewłaściwa jest organizacja pracy polegająca na opuszczaniu przez dziecko oddziału przedszkolnego pod opieką firmy zewnętrznej (lub jej pracowników), w celu udziału w zajęciach dodatkowych i po ich zakończeniu powrót do oddziału przedszkolnego.
Jeśli rodzice chcą, by ich dziecko korzystało z zajęć dodatkowych, powinni zapewnić je po odebraniu dziecka z oddziału przedszkolnego".
Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 52 ust. 13 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 754) publiczne przedszkola, szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi i inne formy wychowania przedszkolnego, nie mogą pobierać opłat innych niż opłaty ustalone m.in. zgodnie z ust. 1, 2, 12.